Leziz Peynir Soslu Kuzu Eti – Lokum gibi et nasıl pişirilir?

Leziz yumuşak lokum gibi nefis bir et pişirmek istermisiniz. Şekercide satılan lokumdan farkı olmayan harika Kuzu pirzolayı çok seveceksiniz. Pirzolanın üzerine peynir sosu çok yakışıyor. Mutlaka deneyin.

Lokum gibi et nasıl pişirilir?

Yemeğin Lezzet sırrı eti pişirmede Etlerin altına 2 kat sterch film seriyorsunuz. Etlerin üstünü de 1 kat strech filmle kapatıyorsunuz. Sert ve ağır bir cisimle ( ben pirinç havanımın altı ile dövüyorum ) Etleri döverek inceltiyorsunuz. Strech filmin içinde kolayca dövülüyorlar.

Sonra tavaya az bir yağ koyuyorsunuz. Lezzet arttırmak isterseniz tereyağ kullanabilirsiniz. Etleri kızmış yağa atıyorsunuz. Yaklaşık yarım dakika pişiriyorsunuz. Daha fazla değil. Pişen et parçasını bir diğer etin üstüne koyarak, diğer etleri de hep bu etin üstüne koyarak 3-4 kat et elde ediyorsunuz. Etin sıcak tarafı diğer etin üstünü pişiriyor. En son 4. katı koyunca etin hepsini ters çevirip bir yarım dakika daha pişiriyorsunuz. Tüm bu işlem 1.5 dakikayı geçmeyecek. Et suyunu bırakmadan piştiği için lokum kıvamında olacak. Çok az pişmiş bu et demeyin deneyin.

Sosun Hazırlanışı; Etleri pişirmeden önce bir sos tenceresinde kremayı ısıtıyorsunuz. Kremanın içine peynir atarak , peyniri kremada eritiyorsunuz. Biri iki tıngırdayınca altını kapatıyorsunuz. Servis yaparken peynir  sosu biraz soğumuş olsun. Krema az soğudunda kıvam alacaktır ve etin üstünde çok daha iyi duracaktır. Benim ki sıcak sıcak olduğu için erimişti.

Peynir Soslu Kuzu Eti Malzeme :
Görüldüğü gibi 8-9 parça kuzu külbastı
yarım paket krema

1 bisküvi büyüklüğünde ,1 parmak kalınlığında beyaz peynir , farklı peynirlerde denenebilir.

Leziz Peynir Soslu Kuzu Eti Görselleri